Our Staff

Staff Directory

Our staff are the collective heartbeat of North Florida School of Special Education. We are educators, cheerleaders, confidants, and coaches, united by a love for our students and an eagerness to see them grow and succeed. North Florida School of Special Education starts and ends with these people.

Administration

Sally Hazelip, Head of School
Deb Rains, Assistant Head of School
Rina Park, Director of Programs/Services
Dawn Vaughn, Director of Academics and Admissions
Stacy Santiago, Director of Resources and Enrichment
Jessica Waugaman, Director of Advancement
Ariana Orne, Advancement Coordinator
Kim Namey, Director of Business Operations /Donor Relations
Kit Thomas, Director of Annual & Capital Campaigns
Carolyn Williams, Human Resource Officer
Marisa Knight, Bookkeeper
Allison Mitchell, Admissions and Student Services Coordinator
Sarah Troup, Marketing Manager
Nancy Hutchison, Administrative Assistant
Angie Crosten, Administrative Assistant
Jan Spratt, Van Driver

Berry Good Farms

Ellen Hiser, Director of Berry Good Farms
Brett Swearingen, BGF Culinary Manager
Natalie Thomas, Culinary Instructor
Marina Peacock, BGF Food Truck Assistant
Katie Dumphy, BGF Café Manager
Stephanie LaRoche, BGF Cafe Assistant
Onya Schroeder, BGF Farm Manager / Mobile Market Manager
Jordan Williams, BGF Farm Manager
Gail Wickenden, Barkin’ Biscuits Manager
Donna Hayes, Barkin’ Biscuits Assistant Manager
Colleen Miller, Barkin’ Biscuits Assistant
Stan Tucker, Cafe Aide
Avery Williams, Cafe Aide

Academics

Elementary
Rebekah Rogers, E1st-2nd Teacher
Lenae Lowe, E1st-2nd Teacher Assistant
Peyton Johnson, E1st-2nd Teacher Assistant
Marion Earnest, E2nd-3rd Grade Teacher
Lauren Kilpatrick, E2nd-3rd Grade Teacher Assitant
Blair Putz, E3rd-4th Grade Teacher
Shannon Darner, E3rd-4th Grade Teacher Assistant
Samantha Cantonese, E5th-6th Grade Teacher (substitute)
Kelli Maroney, E5th-6th Grade Teacher Assistant

Intermediate
Jessica Ricordi, I5th-6th Grade Teacher
Ashley Crytzer, I5th-6th Grade Teacher Assistant
Julieann Hanrahan, I6th-7th Grade Teacher
Traci Ingram, I6th-7th Grade Teacher Assistant
Kara Omesol, I7th-8th Grade Teacher
Sam Lennon, I7th-8th Grade Teacher
Lauren Busta, I8th-9th Grade Co-Teacher
Liz Oxford, I8th-9th Grade Co-Teacher

Secondary
Kari Clark, S9th-10th Grade Teacher
Patti Sexton, S9th-10th Grade Teacher Assistant
Dominique Devine, S10th-11th Grade Teacher
Maureen Moseley, S10th-12th Grade Teacher Assistant
Christy Iglesias, S11th-12th Grade Teacher
Brittany Selmon, S11th-12th Grade Teacher Assistant

Resource

Ciaran Sontag, Music Teacher
Tanner Graham, Physical Education Coach
Jill Morrow, Art Enterprise Manager
Grace Williams, Art Co-Teacher
Whitney McCown, Art Co-Teacher
Kelly Veihdeffer, Occupational Therapy Assistant
Barbara Charlton
, Occupational Therapy Assistant
Mary Kay Hall,
 Physical Therapy
Sis Van Cleve Miller, Equine Instructor
Andrew Sack, Barn Manager
Roberta Cooley, Horticulture / Garden Teacher

Transition/Post Grad Program

Ann Atkins, Director of Transition/ Post Graduate Program
Dawn Thomas, Transition Co-Teacher
Madeleine Gilmore, Transition Co-Teacher
Christine Thomas, Transition Teacher Assistant
Nikki Szwedzinski, Teacher of Project Search
Matt Wiley, Employment/Vocational Specialist
Ingrid Fabianova, Employment/Vocational Specialist
Monique Thompson, Employment/ Vocational Specialist
Annette Himmelreich, Cafe Manager/Employment Specialist
Kiki Examond, Employment/Vocational Specialist
John Lee, Employment/Vocational Specialist
Sara Gomez, Employment/Vocational Specialist

Extended Day Program

Kiki Examond, Extended Day Manager
Haley Bowmaster, Assistant
Peyton Johnson, Assistant
Michelle Largent, Assistant
Lauren Kilpatrick, Assistant